دسته‌بندی نشده

استاندارد ASTM چیست و کاربرد آن در صنعت و تولید فلنج

استاندارد ASTM- پترو آرتان پارت

استاندارد ASTM چیست

ASTM یک سازمان بین‌المللی استاندارد سازی است که به طور کامل با نام “ASTM International” شناخته می‌شود. استاندارد ASTM ، استانداردی بین المللی است که توسط ASTM International  انجمن آزمون و مواد امریکا تنظیم شده است. این سازمان در سال 1898 تأسیس شده است و دفتر مرکزی ASTM در پنسیلوانیا در شهر وست کونشوهوکن نزدیک فیلادلفیا در  ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

استاندارد ASTM (American Society for Testing and Materials) در سال 1898 به عنوان سازمان آمریکایی آزمایش و مواد توسط مهندسان ایجاد شد و امروزه این انجمن با نام ASTM International شناخته می شود. استاندارد ASTM یک منبع قابل اعتماد برای آگاهی از ویژگی های فنی مواد، محصولات، سیستم ها و خدمات است. اِی اِس تی اِم بین‌الملل (به انگلیسی ( American Society for Testing and Materials ) ASTM International، به اختصار ASTM، در اصل انجمن مواد و آزمون آمریکا) یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های بین‌المللی توسعه‌دهندهٔ استاندارد است.

ASTM بیش از 12 هزار استاندارد مختلف را برای مواد، محصولات و خدمات مختلف تهیه کرده است. این استانداردها شامل مشخصات فنی، روش‌های آزمایش و تست، روش‌های نمونه‌برداری و دستورالعمل‌های کنترل کیفیت می‌شوند. استانداردهای ASTM به صورت داوطلبانه توسط اعضای کمیته های فنی ASTM که شامل کاربران، تولیدکنندگان، مصرف کنندگان، دانشمندان و … هستند، تهیه و چاپ می شوند. کتاب سالانه استاندارد ASTM به خدمات، محصولات و صنایع مختلف می پردازد و شامل موارد زیر است:

روش های تحلیلی ساخت و ساز، روش های آزمایش فلز، لاستیک، پلاستیک، آهن، فولاد، فلزات غیرآهنی، چسب، عایق قطعات الکترونیکی، منسوجات، انرژی هسته ای، تجهیزات فنی در عمران، انرژی خورشیدی، دستگاه های پزشکی و … .

استفاده از استانداردهای ASTM به عنوان یک زبان مشترک در صنایع مختلف جهت تضمین کیفیت و اعتبار امور فنی بسیار مفید است. در عمل، شرکت‌ها، دولت‌ها، سازمان‌های مختلف و صنایع مختلف در سراسر جهان از استانداردهای ASTM برای تولید محصولات با کیفیت و اطمینان‌بخش استفاده می‌کنند.

 

 

استاندارد ASTM چیست-پترو آرتان پارت

تاریخچه استاندارد ASTM

ASTM یا “انجمن آزمایش و مواد آمریکا” (American Society for Testing and Materials) در سال ۱۸۹۸ تاسیس شد. هدف اصلی تأسیس این انجمن، توسعه استانداردهای فنی و آزمایشی برای مواد و محصولات مختلف بود. از آن زمان تاکنون، ASTM به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی، مستقل و بین‌المللی، به تدوین و انتشار استانداردهای فنی و آزمایشی برای مواد، محصولات و خدمات مختلف پرداخته است.

در طی سالیان بعد، ASTM به عنوان یکی از مهمترین سازمان‌های استاندارد در جهان شناخته شد. این سازمان شامل بیش از 30 هزار عضو از کشورهای مختلف است که در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند. اعضای این سازمان شامل تولیدکنندگان، تأمین کنندگان، دانشگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها، موسسات تحقیقاتی و سایر نهادها هستند.

ASTM به عنوان یک سازمان استاندارد، تلاش می‌کند تا بهبود کیفیت محصولات و خدمات را با ایجاد و تدوین استانداردهای فنی و آزمایشی برای مواد، محصولات و خدمات مختلف در سطح جهانی تسهیل کند. با این حال، باید توجه داشت که استفاده از استانداردهای ASTM به تنهایی هیچ گونه ضمانتی برای کیفیت محصولات و خدمات فراهم نمی‌کند و تنها به عنوان یک مرجع و راهنمایی برای توسعه و بهبود فرآیندهای تولید و کنترل کیفیت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

تاریخچه استاندارد ASTM-پترو آرتان پارت

استانداردهای ASTM

ASTM بیش از 12 هزار استاندارد مختلف برای مواد، محصولات و خدمات مختلف تهیه کرده است. این استانداردها شامل مشخصات فنی، روش‌های آزمایش و تست، روش‌های نمونه‌برداری و دستورالعمل‌های کنترل کیفیت می‌شوند. استانداردهای ASTM برای مواد، محصولات و خدمات مختلف در صنایع مختلف تهیه شده‌اند و شامل مشخصات فنی، روش‌های آزمایش و تست، روش‌های نمونه‌برداری و دستورالعمل‌های کنترل کیفیت هستند. برخی از انواع استانداردهای ASTM عبارتند از:

 1. استانداردهای مواد: این استانداردها شامل مشخصات فنی و آزمایشی برای مواد مختلف مانند فولاد، آلومینیوم، پلاستیک و غیره می‌شوند.
 1. استانداردهای ساختمانی: این استانداردها شامل مشخصات فنی و آزمایشی برای مصالح ساختمانی مانند بتن، شن، ماسه و غیره می‌شوند.
 1. استانداردهای نفت و گاز: این استانداردها شامل مشخصات فنی و آزمایشی برای محصولات نفتی و گازی مانند سوخت، روغن، گاز و غیره می‌شوند.
 1. استانداردهای آزمایشگاهی: این استانداردها شامل روش‌های آزمایش و تست مختلف مانند آزمون کششی، آزمون فشار، آزمون خوردگی و غیره می‌شوند.
 1. استانداردهای پوشش‌دهی: این استانداردها شامل مشخصات فنی و آزمایشی برای پوشش‌های مختلف مانند رنگ، پوشش ضد حریق و غیره می‌شوند.
 1. استانداردهای ایمنی: این استانداردها شامل مشخصات فنی و آزمایشی برای تجهیزات ایمنی مانند بوت‌های کار، دستکش‌ها و غیره می‌شوند.
 1. استانداردهای زیست‌محیطی: این استانداردها شامل مشخصات فنی و آزمایشی برای محصولات و خدمات مختلف مانند آب، هوا، خاک و غیره می‌شوند.

 

انواع استانداردهای ASTM-پترو آرتان پارت

چه صنایعی از استانداردهای ASTM استفاده می‌کنند؟

استانداردهای ASTM برای مواد، محصولات و خدمات مختلف در صنایع مختلف استفاده می‌شوند. استانداردهای ASTM در صنایع مختلف برای تضمین کیفیت محصولات و خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از صنایعی که از استانداردهای ASTM استفاده می‌کنند عبارتند از:

 1. صنایع ساختمانی: استانداردهای ASTM برای مواد ساختمانی مانند بتن، آجر، سیمان، آسفالت، فولاد، چوب و سایر مواد ساختمانی استفاده می‌شوند.
 1. صنایع نفت و گاز: استانداردهای ASTM برای مواد و تجهیزات مورد استفاده در صنعت نفت و گاز مانند لوله‌های گاز، لوله‌های نفت، محصولات نفتی و سایر موارد استفاده می‌شوند.
 1. صنایع خودروسازی: استانداردهای ASTM برای مواد و قطعات خودرو مانند روغن موتور، لاستیک، پلاستیک، فولاد، آلومینیوم و سایر مواد خودروسازی استفاده می‌شوند.
 1. صنایع الکترونیکی: استانداردهای ASTM برای مواد و قطعات الکترونیکی مانند مواد سطحی، فلزات، پلاستیک‌ها و سایر مواد الکترونیکی استفاده می‌شوند.
 1. صنایع داروسازی: استانداردهای ASTM برای مواد و دستورالعمل‌های نمونه‌برداری و آزمایش در صنعت داروسازی مانند مواد اولیه، محصولات دارویی، تجهیزات آزمایشگاهی و سایر موارد استفاده می‌شوند.
 1. صنایع غذایی: استانداردهای ASTM برای مواد و دستورالعمل‌های نمونه‌برداری و آزمایش در صنعت غذایی مانند مواد اولیه، محصولات غذایی و سایر موارد استفاده می‌شوند.

 

استاندارد ASTM-پترو آرتان پارت

کاربرد استاندارد ASTM

استانداردهای ASTM برای مواد، محصولات و خدمات مختلف در صنایع مختلف استفاده می‌شوند. استانداردهای ASTM برای تضمین کیفیت و اعتبار محصولات، ایجاد توافق بین مشتریان و تأمین کنندگان، افزایش بهره‌وری و تسهیل تجارت بین المللی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از کاربردهای استانداردهای ASTM عبارتند از:

 1. تضمین کیفیت: استفاده از استانداردهای ASTM به عنوان یک زبان مشترک در صنایع مختلف می‌تواند تضمین کننده‌ی کیفیت و اعتبار محصولات باشد. این استانداردها مشخصات فنی، روش‌های آزمایش و تست، روش‌های نمونه‌برداری و دستورالعمل‌های کنترل کیفیت را شامل می‌شوند.
 1. ایجاد توافق: استانداردهای ASTM به عنوان یک زبان مشترک می‌توانند به توافق بین مشتریان و تأمین کنندگان در مورد مشخصات و خصوصیات محصولات کمک کنند. این استانداردها می‌توانند به حل اختلافات و برطرف کردن ابهامات کمک کنند.
 1. افزایش بهره‌وری: استفاده از استانداردهای ASTM به عنوان یک زبان مشترک می‌تواند به افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های تولید کمک کند. این استانداردها می‌توانند به بهبود روش‌های تولید، کاهش تعداد بازدیدهای کنترل کیفیت و بهبود کارایی تجهیزات کمک کنند.
 1. تسهیل تجارت: استفاده از استانداردهای ASTM به عنوان یک زبان مشترک می‌تواند تجارت بین المللی را تسهیل کند. این استانداردها می‌توانند به حفظ نظم مشتریان و تأمین کنندگان در کنترل کیفیت محصولات کمک کنند.

 

 

کاربرد استاندارد ASTM-پترو آرتان پارت

استاندارد ASTM A105 برای فلنج

ASTM International چندین استاندارد مرتبط با فلنج دارد که شامل مواد، ابعاد و آزمایش می‌شوند. استاندارد ASTM A105 مشخصات آلیاژی اجزا سیستم لوله کشی که با روش فورج تولید می شوند را پوشش می دهد. معمول‌ترین استاندارد استفاده شده برای فلنجها ASTM A105/A105M است که شامل مجموعه‌ای از جزئیات کربن فورج شده برای استفاده در سیستم‌های فشاری در شرایط خدمات محیطی و در دماهای بالا است.

استاندارد ASTM A105 برای دماهای پایین و بالا قابل اعمال است و برای فلنج ها، شیرها و سایر اجزای مشابه مورد استفاده قرار می گیرد. قطعات با درجه فورجینگ بالاتر مطابق با استاندارد ASTM A266 طراحی و مشخص می شوند. البته این استاندارد شامل لوله ها و مخازن تحت فشار نمی شود.

استانداردهای دیگر ASTM برای فلنج شامل موارد زیر می‌شوند:
ASTM A182/A182M – استاندارد مشخصات فلنج‌های لوله‌ای آلیاژی فورج یا لوله‌های فورج شده، اتصالات فورج شده، شیرها و قطعات برای خدمات در دمای بالا
ASTM A350/A350M – استاندارد مشخصات کربن و فورج‌های فولاد کم آلیاژ، که نیاز به آزمایش مقاومت در برابر شکست دارند.
ASTM A694/A694M – استاندارد مشخصات فورج‌های کربنی و آلیاژی فولادی برای فلنج لوله، اتصالات، شیرها و قطعات برای خدمات انتقال فشار بالا

اهمیت داشته باشید که صنایع و کاربردهای مختلف ممکن است نیازهای خاصی برای استانداردهای فلنج داشته باشند که فراتر از آنچه در بالا ذکر شده‌است. بنابراین همیشه بهتر است استانداردها و کدهای صنعتی مربوطه را برای نیازهای خاص مورد مشاوره قرار دهید.

ASTM International یک سازمان شناخته شده جهانی است که استانداردهای توافقی داوطلبانه برای یک دامنه گسترده از مواد، محصولات، سیستم‌ها و خدمات را توسعه و منتشر می‌کند. آنها یک سری استانداردهای مرتبط با فلنج‌ها توسعه داده‌اند که در صنایع مختلف، از جمله صنایع نفت و گاز، شیمیایی، پتروشیمی، تولید قدرت و دیگران استفاده می‌شوند.

ASTM A105/A105M یکی از معمول‌ترین استانداردهای استفاده شده برای فلنج‌هاست که شامل جزئیات کربن فورج شده برای استفاده در سیستم‌های فشاری در شرایط خدمات محیطی و در دماهای بالا است. این استاندارد شرایط مشخصات شیمیایی، خصوصیات مکانیکی، عملیات حرارتی و نیازهای آزمایشی برای این جزئیات را مشخص می‌کند.

ASTM A182/A182M استاندارد دیگری است که برای فلنج‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا شامل فلنج‌های لوله‌ای آلیاژی فورج یا لوله‌های فورج شده، اتصالات فورج شده، شیرها و قطعات برای خدمات در دمای بالا است. این استاندارد شرایط مشخصات شیمیایی، خصوصیات مکانیکی، عملیات حرارتی و نیازهای آزمایشی برای این جزئیات را مشخص می‌کند.

ASTM A350/A350M استاندارد مشخصات فورج ورق‌های فولادی کربن و کم آلیاژی است که برای قطعات لوله‌کشی، از جمله فلنج‌ها با نیاز به آزمایش مقاومت در برابر شکست، استفاده می‌شود. این استاندارد چندین درجه فورج کربن و فولاد کم آلیاژی را برای قطعات لوله‌کشی، از جمله فلنج‌ها، پوشش می‌دهد و شرایط مشخصات شیمیایی، خصوصیات مکانیکی، عملیات حرارتی و نیازهای آزمایشی برای این جزئیات را مشخص می‌کند.

ASTM A694/A694M استاندارد مشخصات فورج‌های کربنی و آلیاژی فولادی برای فلنج لوله، اتصالات، شیرها و قطعات برای خدمات انتقال فشار بالا است. این استاندارد چندین درجه فورج کربنی و آلیاژی فولادی را برای فلنج لوله، اتصالات، شیرها و قطعات پوشش می‌دهد و شرایط مشخصات شیمیایی، خصوصیات مکانیکی، عملیات حرارتی و نیازهای آزمایشی برای این جزئیات را مشخص می‌کند.

لازم به ذکر است که این استانداردها تنها چند نمونه از استانداردهای متعدد ASTM مرتبط با فلنج‌ها هستند. بسته به صنعت و کاربرد خاص، ممکن است استانداردها و استانداردهای خاص صنعتی دیگری وجود داشته باشند که اعمال شوند. همیشه مهم است که برای نیازهای خاص، استانداردها و کدهای مربوطه را مشاوره کنید. برای دریافت مشاوره می توانید با شرکت پترو آرتان تماس بگیرید.

پرکاربردترین استاندارد ASTM

ASTM بیش از 12 هزار استاندارد مختلف برای مواد، محصولات و خدمات مختلف تهیه کرده است. این استانداردها شامل مشخصات فنی، روش‌های آزمایش و تست، روش‌های نمونه‌برداری و دستورالعمل‌های کنترل کیفیت می‌شوند. پرکاربردترین استانداردهای ASTM بسته به صنعت و مواد مورد استفاده متفاوت است.

استانداردهای A36، D638، E84، C33، D4236 و F2413 به عنوان برخی از مهمترین استانداردهای ASTM محسوب می‌شوند. بنابراین، پرکاربردترین استانداردهای ASTM بسته به صنعت و مواد مورد استفاده می‌توانند متفاوت باشند. با این حال، برخی از پرکاربردترین استانداردهای ASTM عبارتند از:

 1. استاندارد ASTM A36: استاندارد A36 برای فولاد کربنی است که در صنایع ساختمانی، خودروسازی و سایر صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 1. استاندارد ASTM D638: استاندارد D638 برای آزمایش مقاومت کششی مواد پلیمری استفاده می‌شود.
 1. استاندارد ASTM E84: استاندارد E84 برای آزمایش رفتار آتش سوزی مواد ساختمانی مانند پوسترهای دیواری، پوشش‌های کف و سقف استفاده می‌شود.
 1. استاندارد ASTM C33: استاندارد C33 برای مصالح ساختمانی مانند شن و ماسه استفاده می‌شود.
 1. استاندارد ASTM D4236: استاندارد D4236 برای برچسب‌گذاری محصولات هنری و صنعتی استفاده می‌شود.
 1. استاندارد ASTM F2413: استاندارد F2413 برای ایمنی و پوشش کفش‌های کاربردی مانند بوت‌های کار استفاده می‌شود.

 

 

پرکاربردترین استاندارد ASTM-پترو آرتان پارت

استاندارد ASTM برای فلنج

ASTM یک سازمان استاندارد سازی آمریکایی است که استانداردهای مختلفی را برای مواد و تجهیزات مختلف تولید می کند. برای فلنج نیز استاندارد های مختلفی توسط ASTM تعیین شده است.

ASTM A105/A105M از جمله استانداردهایی است که برای فلنج های کربن استیلی کاربرد دارد. این استاندارد شامل الزاماتی برای فلنج های کربن استیلی ساخته شده به روش گرمازدایی (forged) است.

ASTM A182/A182M یک استاندارد دیگر برای فلنج های فولادی است که شامل الزاماتی برای فلنج های گرمازدایی شده از جنس فولاد آلیاژی و استنلس استیل است.

همچنین استانداردهای دیگری نیز برای فلنج های مختلف وجود دارند که توسط ASTM تعیین شده اند، از جمله ASTM A350/A350M برای فلنج های کربن استیلی و ASTM A694/A694M برای فلنج های پایپینگ.

به طور کلی، فلنج ها به عنوان قطعاتی با شکل حلقه ای شناخته می شوند که برای اتصال دو لوله یا تجهیزات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. فلنج ها در انواع مختلفی مانند فلنج های لوله، فلنج های پیوسته، فلنج های کور و فلنج های دو طرفه وجود دارند.

استاندارد فلنج ASTM، شامل الزاماتی برای ابعاد، مواد و خواص مکانیکی، آزمایش های غیر مخرب و روش های آزمایش فلنج ها است. این استانداردها به عنوان یک راهنمای کلی برای تولید، انتخاب و استفاده از فلنج ها استفاده می شوند.

استاندارد فلنج ASTM، شامل نامهای مشخصی برای نوع فلنج، نوع مواد، سایز و فشار کاری مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال، ASTM A105/A105M شامل الزاماتی برای فلنج های کربن استیلی با سایزها و فشارهای کاری مختلف است.

استفاده از استاندارد فلنج ASTM، برای فلنج ها مزایای زیادی دارد، از جمله اطمینان از کیفیت و قابلیت اطمینان فلنج ها، کاهش خطرات ناشی از خرابی فلنج ها و بهبود عملکرد و ایمنی تجهیزات صنعتی.

 

 

استاندارد ASTM برای فلنج-پترو آرتان پارت

جدول استاندارد astm برای فلنج

در اینجا جدولی از برخی از استانداردهای ASTM برای فلنج‌ها آمده است:

شماره استاندارد ASTM عنوان استاندارد مواد
ASTM A105/A105M جزئیات کربن فورج شده برای استفاده در سیستم‌های فشاری در شرایط محیطی و در دماهای بالا کربن فولادی
ASTM A181/A181M فلنج های کربن فورج شده برای خدمات در دمای متوسط ​​و فشارهای بالا کربن فولادی
ASTM A182/A182M فلنج‌های لوله‌ای آلیاژی فورج یا لوله‌های فورج شده، اتصالات فورج شده، شیرها و قطعات برای خدمات در دمای بالا فولاد آلیاژی
ASTM A350/A350M فورج ورق‌های فولادی کربن و کم آلیاژی برای قطعات لوله‌کشی، از جمله فلنج‌ها با نیاز به آزمایش مقاومت در برابر شکست فولاد کربنی و کم آلیاژی
ASTM A694/A694M فورج‌های کربنی و آلیاژی فولادی برای فلنج لوله، اتصالات، شیرها و قطعات برای خدمات انتقال فشار بالا فولاد کربنی و آلیاژی
ASTM A182/A182M F51 فلنج‌های آلیاژی دوفازی (Duplex) فورج شده برای خدمات در دماها و فشارهای بالا و با مقاومت در برابر خوردگی بالا فولاد آلیاژی دوفازی
ASTM A182/A182M F53 فلنج‌های آلیاژی سه فازی (Super Duplex) فورج شده برای خدمات در دماها و فشارهای بالا و با مقاومت در برابر خوردگی بالا فولاد آلیاژی سوپر دوفازی
ASTM A694/A694M F60 فلنج‌های آلیاژی فورج شده برای خدمات در دما و فشار بالا با مقاومت در برابر خوردگی بالا و با دوام بالا فولاد آلیاژی F60
ASTM A182/A182M F304/F304L فلنج‌های استنلس استیل فورج شده برای خدمات در دماهای بالا، برای مایعات و گازهای خورنده و ضد خوردگی استنلس استیل F304/F304L
ASTM A182/A182M F316/F316L فلنج‌های استنلس استیل فورج شده برای خدمات در دماهای بالا، برای مایعات و گازهای خورنده و ضد خوردگی با مقاومت در برابر خوردگی خوب استنلس استیل F316/F316L

 

لازم به ذکر است که این جدول تنها چند نمونه از استانداردهای ASTM برای فلنج‌ها است و بسته به صنعت و کاربرد خاص، ممکن است استانداردهای دیگری نیز مورد استفاده قرار گیرند. همچنین، برای هر استاندارد خاص، چندین درجه مختلف مواد ممکن است وجود داشته باشد. برای مشاهده جزئیات بیشتر درباره هر استاندارد و درجه مواد، به متن استاندارد مربوطه مراجعه کنید.

 

استاندارد مشخصات ASTM

استاندارد مشخصات ASTM (ASTM specification) به عنوان یکی از انواع استانداردهای ASTM، شامل مشخصات فنی و آزمایشی برای مواد و محصولات مختلف است. این استانداردها به عنوان یک سری دستورالعمل‌های فنی برای تولید، خرید و استفاده از مواد و محصولات مشخص شده‌اند.

استاندارد مشخصات ASTM معمولاً شامل اطلاعاتی مانند نام محصول، ترکیب شیمیایی، خصوصیات فیزیکی، روش‌های آزمایش و تست، روش‌های نمونه‌برداری و محدوده قابل قبول برای هر یک از این خصوصیات است.

این استانداردها برای مواد مختلف مانند فولاد، آلومینیوم، پلاستیک، چوب، شیشه، بتن و سایر مواد و محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر این، استاندارد مشخصات ASTM همچنین برای محصولات مختلف مانند لوله‌های فولادی، ورق‌های فلزی، شیرهای برقی، نورپردازی، کفپوش‌ها و غیره استفاده می‌شود.

استاندارد مشخصات ASTM به عنوان یک راهنمایی کاربردی برای تولید، خرید و استفاده از مواد و محصولات مختلف صنعتی، بهبود کیفیت محصولات، کاهش هزینه‌ها و ایجاد یک استاندارد مشترک برای تمام صنایع و بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

استاندارد مشخصات ASTM-پترو آرتان پارت

استاندارد طبقه بندی ASTM

استاندارد طبقه بندی ASTM (ASTM classification standard) به عنوان یکی از انواع استانداردهای ASTM، شامل یک سیستم طبقه بندی برای مواد و محصولات مختلف است. این استاندارد طبقه بندی بر اساس نوع ماده، خصوصیات فیزیکی، خصوصیات شیمیایی و کاربردهای مختلف محصولات تهیه شده است و به عنوان یک راهنمای کاربردی برای تمام صنایع و بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به طور کلی، استاندارد طبقه بندی ASTM به چهار دسته اصلی تقسیم می‌شود:

 1. دسته A: مواد فلزی
 2. دسته B: مواد غیرفلزی
 3. دسته C: مواد کامپوزیتی
 4. دسته D: مواد به کار رفته در کاربردهای خاص

هر یک از این دسته‌ها دارای زیردسته‌های مختلفی هستند که بر اساس خصوصیات و کاربردهای مختلف محصولات به آن‌ها تقسیم شده‌اند. به عنوان مثال، دسته A (مواد فلزی) شامل زیردسته‌هایی مانند فولاد، آلومینیوم، مس و غیره است. هر زیردسته نیز دارای شماره‌های خاصی است که برای تعیین نوع و خصوصیات محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استاندارد طبقه بندی ASTM به عنوان یک راهنمایی کاربردی برای تولید، خرید و استفاده از مواد و محصولات مختلف، بهبود کیفیت محصولات، کاهش هزینه‌ها و ایجاد یک استاندارد مشترک برای تمام صنایع و بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

استاندارد طبقه بندی ASTM-پترو آرتان پارت

استاندارد تمرین و آزمایش ASTM

استاندارد تمرین و آزمایش ASTM (ASTM practice standard) به عنوان یکی از انواع استانداردهای ASTM، شامل دستورالعمل‌های عملی برای اجرای موفقیت‌آمیز آزمایش‌های مختلف است. این استانداردها شامل روش‌های مختلف آماده‌سازی نمونه، آزمایش‌های مختلف، دستورالعمل‌های نمونه‌برداری و دستورالعمل‌های کنترل کیفیت می‌شوند.

استاندارد تمرین ASTM شامل دستورالعمل‌هایی برای اجرای آزمایش‌های استاندارد مانند آزمون کششی، آزمون فشار، آزمون خمشی، آزمون خمشی سه نقطه و غیره است. همچنین، این استانداردها شامل دستورالعمل‌هایی برای اجرای آزمایش‌های خاص مانند آزمایش خستگی، آزمایش ضربه و غیره نیز می‌شوند.

استاندارد تمرین ASTM به عنوان یک راهنمای عملی برای اجرای آزمایش‌های مختلف، بهبود دقت و صحت نتایج آزمایش، کاهش هزینه‌ها و ایجاد یک استاندارد مشترک برای انجام آزمایش‌های مختلف در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در کل، استاندارد تمرین ASTM شامل دستورالعمل‌هایی برای اجرای موفقیت‌آمیز آزمایش‌های مختلف است و به عنوان یک راهنمای عملی برای تولید، خرید و استفاده از مواد و محصولات مختلف، بهبود کیفیت محصولات، کاهش هزینه‌ها و ایجاد یک استاندارد مشترک برای تمام صنایع و بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

استاندارد تمرین و آزمایش ASTM-پترو آرتان پارت

استاندارد راهنمای ASTM

استاندارد راهنمای ASTM (ASTM guide standard) به عنوان یکی از انواع استانداردهای ASTM، شامل دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌هایی برای انجام کارهای مختلف است. این استانداردها به عنوان یک راهنمایی کاربردی برای تولید، خرید و استفاده از مواد و محصولات مختلف، بهبود کیفیت محصولات، کاهش هزینه‌ها و ایجاد یک استاندارد مشترک برای تمام صنایع و بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استاندارد راهنمای ASTM شامل دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌هایی برای انجام کارهای مختلف مانند طراحی و تولید محصولات، استفاده از مواد و تجهیزات، تعیین خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مواد، کنترل کیفیت و غیره است.

استاندارد راهنمای ASTM شامل دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌هایی برای انجام کارهای مختلف است. به عنوان مثال، یک استاندارد راهنمای ASTM ممکن است شامل راهنمایی‌هایی برای طراحی و تولید محصولات با استفاده از مواد مختلف مانند فولاد، آلومینیوم، پلاستیک و غیره باشد. همچنین، یک استاندارد راهنمای ASTM می‌تواند شامل دستورالعمل‌هایی برای تعیین خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مواد و محصولات باشد.

در کل، استاندارد راهنمای ASTM به عنوان یک راهنمایی کاربردی برای انجام کارهای مختلف استفاده می‌شود و به عنوان یک راهنمای عملی برای تولید، خرید و استفاده از مواد و محصولات مختلف، بهبود کیفیت محصولات، کاهش هزینه‌ها و ایجاد یک استاندارد مشترک برای تمام صنایع و بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استاندارد اصطلاحات ASTM

استاندارد اصطلاحات ASTM (ASTM terminology standard) به عنوان یکی از انواع استانداردهای ASTM، شامل تعاریف و توضیحاتی برای اصطلاحات فنی و تخصصی مورد استفاده در صنایع مختلف است. این استاندارد شامل تعاریفی است که برای برقراری یک زبان مشترک بین تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان، آزمایشگاه‌ها و دیگر نهادهای مرتبط با صنایع مختلف استفاده می‌شود.

استاندارد اصطلاحات ASTM شامل تعاریف و توضیحاتی برای اصطلاحات فنی و تخصصی مورد استفاده در صنایع مختلف است. به عنوان مثال، این استاندارد شامل تعاریفی برای اصطلاحات مرتبط با مواد و محصولات، آزمایش‌ها، کنترل کیفیت، طراحی و تولید محصولات، مواد نفتی، فلزات و غیره است.

استاندارد اصطلاحات ASTM به عنوان یک راهنمای کاربردی برای تولید، خرید و استفاده از مواد و محصولات مختلف، بهبود کیفیت محصولات، کاهش هزینه‌ها و ایجاد یک استاندارد مشترک برای تمام صنایع و بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از تعاریف و اصطلاحات مشترک در تمام صنایع و بخش‌های مختلف، به تسهیل ارتباطات بین مخاطبین مختلف کمک می‌کند و از بروز ابهامات و سوءتفاهمات جلوگیری می‌کند.

استانداردهای فولاد ASTM

ASTM یک سازمان است که استانداردهای فنی را تدوین می‌کند و استانداردهای فولاد ASTM شامل مجموعه‌ای از استانداردهای فنی مرتبط با فولاد است. استانداردهای فولاد ASTM شامل مجموعه‌ای از استانداردهای فنی مرتبط با فولاد است که برای تعیین خصوصیات فیزیکی و شیمیایی فولاد، آزمایش‌های مختلف برای تعیین خواص فولاد، روش‌های تست فولاد، روش‌های آزمایش و تست فولاد و غیره استفاده می‌شوند. این استانداردها شامل تعیین خصوصیات فیزیکی و شیمیایی فولاد، آزمایش‌های مختلف برای تعیین خواص فولاد، روش‌های تست فولاد، روش‌های آزمایش و تست فولاد و غیره می‌شوند.

برخی از استانداردهای فولاد ASTM عبارتند از:

 • استاندارد A36: برای فولاد کربنی ساختمانی استفاده می‌شود.

 

 • استاندارد A53: برای لوله‌های فولادی بدون درز برای استفاده در ساختمان‌ها، دستگاه‌های تهویه و غیره استفاده می‌شود.

 

 • استاندارد A106: برای لوله‌های فولادی بدون درز با دمای بالا برای استفاده در نفت و گاز و سایر صنایع استفاده می‌شود.

 

 • استاندارد A240: برای فولادهای استنلس استفاده می‌شود.

 

 • استاندارد A500: برای لوله‌های فولادی مستطیلی و مربعی برای استفاده در ساختمان‌ها و دیگر کاربردها استفاده می‌شود.

 

 • استاندارد A572: برای فولادهای كربني با مقاومت بالا برای ساختمان‌ها و صنایع استفاده می‌شود.

 

 • استاندارد A615: برای فولاد آرماتور برای استفاده در بناهای بتن‌آرمه و صنایع ساختمانی استفاده می‌شود.

 

 • استاندارد A992: برای فولاد ساختمانی با مقاومت بالا در ساختمان‌ها و سازه‌های بلند برای استفاده می‌شود.

 

 

استانداردهای فلزی ASTM

ASTM یک سازمان است که استانداردهای فنی را تدوین می‌کند و استانداردهای فلزی ASTM شامل مجموعه‌ای از استانداردهای فنی مرتبط با مواد فلزی و آلیاژهای فلزی است.

استانداردهای فلزی ASTM شامل مجموعه‌ای از استانداردهای فنی مرتبط با مواد فلزی و آلیاژهای فلزی است که برای تعیین خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مواد فلزی، روش‌های تولید و فرآوری فلزات، آزمایش‌های مختلف برای تعیین خواص فلزات، روش‌های تست فلزات، روش‌های آزمایش و تست فلزات و غیره استفاده می‌شوند.

این استانداردها شامل تعیین خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مواد فلزی، روش‌های تولید و فرآوری فلزات، آزمایش‌های مختلف برای تعیین خواص فلزات، روش‌های تست فلزات، روش‌های آزمایش و تست فلزات و غیره می‌شوند.

برخی از استانداردهای فلزی ASTM عبارتند از:

 • استاندارد A36: برای فولاد کربنی ساختمانی استفاده می‌شود.

 

 • استاندارد B209: برای صفحات آلومینیومی استفاده می‌شود.

 

 • استاندارد B221: برای محصولات آلومینیومی مختلف مانند لوله‌ها، نوارها و غیره استفاده می‌شود.

 

 • استاندارد B280: برای لوله‌های مسی استفاده می‌شود.

 

 • استاندارد B444: برای لوله‌های نیکل آلیاژی استفاده می‌شود.

 

 • استاندارد B564: برای فلنج‌های فولادی و آلیاژی استفاده می‌شود.

 

 • استاندارد E8: برای آزمایش کشش فلزات استفاده می‌شود.

 

 • استاندارد E18: برای آزمایش سختی فلزات استفاده می‌شود.

 

 

مشخصات استاندارد ASTM  سری A

استانداردهای سری A ASTM مربوط به فولاد و فولاد آلیاژی هستند و شامل استانداردهای فنی مرتبط با خصوصیات فیزیکی و شیمیایی فولاد و آلیاژهای فولادی، روش‌های آزمایش و تست فلزات و غیره می‌شوند.

در سری A استانداردهای ASTM، هر استاندارد با حرف A شروع شده و با یک شماره یکتا مشخص می‌شود. برخی از مشخصات استاندارد ASTM سری A عبارتند از:

 • استاندارد A36: برای فولاد کربنی ساختمانی استفاده می‌شود.

 

 • استاندارد A53: برای لوله‌های فولادی با دیواره نازک استفاده می‌شود.

 

 • استاندارد A106: برای لوله‌های فولادی با دیواره ضخیم و جوش داده شده در دماهای بالا استفاده می‌شود.

 

 • استاندارد A193: برای پیچ و مهره‌های آلیاژی استفاده می‌شود.

 

 • استاندارد A194: برای مهره‌های فولادی و آلیاژی استفاده می‌شود.

 

 • استاندارد A240: برای صفحات فولادی و آلیاژی استفاده می‌شود.

 

 • استاندارد A276: برای فولادهای آلیاژی استفاده می‌شود.

 

 • استاندارد A312: برای لوله‌های فولادی و آلیاژی با دیواره ضخیم استفاده می‌شود.

 

 • استاندارد A335: برای لوله‌های فولادی و آلیاژی با دیواره ضخیم و جوش داده شده در دماهای بالا استفاده می‌شود.

استانداردهای سری A ASTM شامل مجموعه‌ای از استانداردهای فنی مرتبط با فولاد و آلیاژهای فولادی است که برای تعیین خصوصیات فیزیکی و شیمیایی فولاد و آلیاژهای فولادی، روش‌های تولید و فرآوری فلزات، آزمایش‌های مختلف برای تعیین خواص فلزات، روش‌های تست فلزات، روش‌های آزمایش و تست فلزات و غیره استفاده می‌شوند.

 

 

 

استاندارد ASTM A182

استاندارد ASTM A182 یک استاندارد فنی است که مربوط به فولاد آلیاژی برای شیرآلات و قطعات جوش و اتصالات صنعتی است. این استاندارد شامل خصوصیات فیزیکی و شیمیایی فولاد آلیاژی برای مصارف خاص در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاهی و غیره است.

ASTM A182 شامل چندین نوع فولاد آلیاژی مختلف است که هر کدام خصوصیات و کاربردهای خاص خود را دارند. برخی از انواع فولاد آلیاژی مورد استفاده در استاندارد ASTM A182 عبارتند از:

 1. فولاد آلیاژی F5: این نوع فولاد آلیاژی برای قطعات جوش و اتصالات در دماهای بالا استفاده می‌شود.
 2. فولاد آلیاژی F9: این نوع فولاد آلیاژی برای قطعات در دماهای بالا با خصوصیات مقاومت در برابر خوردگی و خوردگی ترکیبی استفاده می‌شود.
 3. فولاد آلیاژی F11: این نوع فولاد آلیاژی برای قطعات جوش و اتصالات در دماهای بالا با خصوصیات مقاومت در برابر خوردگی و خوردگی ترکیبی استفاده می‌شود.
 4. فولاد آلیاژی F22: این نوع فولاد آلیاژی برای قطعات در دماهای بالا با خصوصیات مقاومت در برابر خوردگی و خوردگی ترکیبی استفاده می‌شود.
 5. فولاد آلیاژی F91: این نوع فولاد آلیاژی برای قطعات در دماهای بالا با خصوصیات مقاومت در برابر خوردگی و خوردگی ترکیبی استفاده می‌شود.

استاندارد ASTM A182 یک استاندارد فنی مرتبط با فولاد آلیاژی برای شیرآلات و قطعات جوش و اتصالات صنعتی است که برای تعیین خصوصیات فیزیکی و شیمیایی فولاد آلیاژی، روش‌های تولید و فرآوری فلزات، آزمایش‌های مختلف برای تعیین خواص فلزات، روش‌های تست فلزات، روش‌های آزمایش و تست فلزات و غیره استفاده می‌شود.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − دو =