دسته‌بندی نشده

اطلاعات جامع درباره وندور لیست و مزایای حضور در وندور لیست

وندور لیست یا فهرست تامین کنندگان یا AVL چیست

وندور لیست یا لیست تامین کنندگان 

آیا می دانید وندورلیست یعنی چه؟ آیا می خواهید با مفهوم وندورلیست آشنا شوید؟ آیا می خواهید اطلاعاتی در رابطه با وندورلیست به دست آورید؟

در دنیای تجارت و کسب و کار، یکی از عوامل کلیدی برای موفقیت، داشتن تامین کنندگان مناسب و معتبر است.خریداران، با ارزیابی خدمات مورد نیاز خود و عرضه کنندگان آنها، لیستی از تولیدکنندگان و عرضه کنندگان معتبر و پذیرفته شده را تهیه می کنند تا در زمان نیاز به کالاها و خدمات مورد نیاز خود، در کوتاه ترین زمان بتوانند به آنها دست پیدا کنند. وندور لیست یا همان لیست تامین کنندگان، ابزاری است که به کسب و کارها کمک می‌کند تا تامین کنندگان مورد نیاز خود را با دقت بالا انتخاب کنند. در این مقاله، به بررسی بیشتر وندور لیست و اهمیت آن در رشد و پیشرفت کسب و کارها خواهیم پرداخت.

مشاهده و خرید انواع تجهیزات پایپینگ

 

 

فهرست وندور یا وندور لیست چیست؟

 

شرکت پتروآرتان پارت، یکی از بزرگترین تولید کنندگان و تامین کنندگان انواع تجهیزات صنعتی و همینطور دارای بزرگترین انبار انواع فلنج در ایران می باشد. لازم به ذکر است که، محصولات تولیدی شرکت پترو آرتان پارت در لیست بلند ورزات نفت(MOP) و وندورلیست صنایع ملی پتروشیمی(NPC) مورد تایید واقع شده است.

 

وندور لیست چیست؟

فهرست وندور یا وندور چیست

در پروژه‌های بزرگ صنعتی از قبیل پروژه‌های نفت، گاز و پتروشیمی، پخش و پالایش، نیرو، فولاد، و دیگر صنایع بزرگ و حساس، زمانی که مسئولیت تأمین کالای مورد نیاز پروژه بر عهده مجری است، کارفرمایان یا مشاورین طرح، لیستی شامل کلیه کالا و تجهیزات مورد تأیید خود و شرکت‌های تولید یا توزیع‌کننده آن را پیوست قرارداد می‌کند و در قرارداد ذکر خواهد شد که مجری موظف است در اجرای پروژه تنها از محصولات مورد تأیید کارفرما استفاده نماید.

به لیستی که شامل محصولات مورد تأیید کارفرما است و اطلاعات شرکت تولید یا توزیع‌کننده در آن وجود دارد “لیست بلند” یا ” وندور لیست ” می‌نامند. البته نام کامل و صحیح آن Approved vendor list به معنی لیست فروشندگان تأیید شده‌است. یا مخفف آن (AVL) است.

 

شرکت پتروآرتان پارت در کالاهای زیر، در وندور لیست وزارت نفت حضور دارد:

 • Flexible hose & hose connection Up to 8″ , CL2500
 • Instrument tube fitting, 1/8″ to 2″ , 10,000 psi
 • Injection Nozzel up to 8″,cl1500
 • Manifold valves up yo 2″, 10,000 psi
 • Needle valves up to 2″, 10,000 psi
 • Block & bleed Valves, up to 4″, cl2500
 • Piping pot
 • Seal pot, condensate pot
 • Y,Tee,Conical, Basket Strainers
 • Sample cooler & Sample coil
 • Sample connection & sample point
 • Filtration system
 • Flanges
 • Pipe fittings
 • Check Valve
 • Gate valve
 • Globe Valve
 • Pressure Safety Valve (PSV)
 • Steam Trap
 • Sight Glass
 • Spray Nozzle

 

 

لیست کوتاه وندور

توضیح اینکه در کنار لیست بلند (وندور لیست) پیمانکار یا مجری طرح مجاز است لیست کوتاهی (Short list) را برای سهولت انجام اخذ پیشنهادها فنی و مالی و همچنین تسریع در فرایند ارزیابی تهیه و بر اساس آن فهرست تأمین کالا و تجهیزات خود را انجام دهد.

وندور چیست؟ وندور  یا  VENDOR ، در زنجیره تأمین، به شرکت های تولیدیی و بازرگانی معتبر گفته می شود، که قادر به تامین کالا یا خدمات هستند. شرکت های صنعتی در صنایع متفاوت، با ارزیابی عرضه‌کنندگان، تامین کنندگان و تولید کنندگان مختلف کالا و خدمات مورد نیاز خود، فهرستی کامل از تامین کنندگان و تولید کنندگان و شرکت های معتبر را گرد آوری می کنند.

مشاهده و خرید انواع فلنج

 

 

 

 

اهمیت وندور لیست

وندور لیست یکی از ابزارهای  حیاتی در تجارت و بازاریابی است. با تهیه‌ی وندور لیست، خریداران می توانند از بین هزاران تامین کننده ای که با آنها رو به رو هستند، در کم ترین زمان ممکن، عرضه کنندگان و تولید کنندگان خود را پیدا کنند.

انتخاب تامین کنندگان مناسب به کسب و کارها کمک می‌کند تا مواد و محصولات با کیفیت را به مشتریان خود ارائه دهند و رضایت مشتریان را به همراه داشته باشد. انتخاب تامین کنندگان ناپایدار می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند تاخیر در تحویل، کیفیت پایین محصولات و حتی از دست دادن مشتریان ارزشمند شود و در نهایت به ضرر سازمان است.

هدف از ایجاد و تهیه این لیست این است که، در زمان نیاز به یک کالا یا خدمات خاص، در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوانند نیاز های را از بهترین و معتبرترین شرکت ها تامین کنند. به این فهرست، که توسط شرکت های مختلف و بصورت اختصاصی تهیه و ایجاد می شود وندور گفته می‌شود.

شرکت پتروآرتان پارت در کالاهای زیر، در وندور لیست شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران حضور دارد:

 

 

وندور لیست (AVL) چیست؟

وندور لیست یا  AVL، فهرستی از تامین کنندگان معتبر پذیرفته شده بر اساس معیار ها، سیاست ها و استراتژی های هر سازمان برای تامین کالا و یا خدمات خاص مد نظر آن سازمان را وندور لیست و یا به اصطلاح AVL می نامند. پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر، در کنار این مطلب، مطلب “تفاوت زنجیره تامین و زنجیره ارزش” را هم مطالعه بفرمایید.

وندورلیست یعنی چه؟

همچنین در رابطه با اینکه وندورلیست یعنی چه؟  می توان گفت که : در شرکت های صنعتی و پروژه های بزرگ برای انجام خرید های سازمانی که دارای حجم زیادی هستند، کارفرمای شرکت لیستی از تامین کنندگان را تهیه می کند از نظر برخی از معیارها دارای صلاحیت باشند و تایید آنها در سازمان انجام شده است.

به این لیست که توسط کارفرما یا یک شرکت تهیه می شود، وندورلیست می گویند که تعداد بسیاری از شرکت های صنعتی و تولید کنندگان تجهیزات و قطعات صنعتی با آن آشنا هستند و در برخی از وندورلیست ها عضو می شوند.

مشاهده و خرید انواع استرینر

 

 

وندور لیست چیست- وندور لیست- انواع وندور لیست

 

 

اهمیت ایجاد وندور لیست

دلایل و ضرورت ایجاد وندورلیست برای شرکت ها چیست

از دلایل دیگری که باعث می شود،کارفرمایان و یا شرکت ها این وندور لیست را تهیه کنند، امکان نظارت بر خرید هایی است که توسط پیمانکاران epc انجام می شود که در این صورت پیمانکاران متعهد می گردند که خرید های خود را از گروه تامین کننده کالا و خدمات و تولید کنندگانی انجام دهند که توسط شرکت کارفرما مورد تایید باشد و در وندورلیست عضو باشد.

وندور لیست یا لیست بلند

تفاوت لیست بلند و لیست کوتاه

شرکت ها و پیمانکاران می توانند در کنار استفاده از وندورلیست که به لیست بلند نیز معروف است، از لیست کوتاه نیز برای ایجاد سهولت در کار خود و تسریع در ارزیابی و همچنین دریافت پیشنهاد های فنی و مالی استفاده کنند.

وندورلیست در خرید صنعتی

برای خرید های سازمانی در بیشتر شرکت های صنعتی و پروژه های بزرگ که حجم خرید ها زیاد است کارفرما لیستی از تامین کنندگان تهیه می کند که از لحاظ برخی معیارها صلاحیت دارندو مراحل تاییدیه آن سازمان را گذرانده اند و به اصطلاح به این لیست وندور لیست می گویند.

تفاوت وندور لیست  AVL & ACL

وندور لیست – AVL & ACL در واقع لیست مورد تاییدی از فروشندگان و پیمانکاران می باشد که برخی سازمان ها و وزارت خانه ها برای بهبود عملکرد و کاراریی، جهت استفاده در قراردادها، در اختیار زیرمجموعه های خود قرار می دهند تا خدمات خود را با کیفیت بهتر از این لیست تامین کنند.

وندور لیست فروشندگان  AVL  (Approved Vendor List)

وندور لیست فروشندگان  AVL یا فهرست فروشندگان مورد تایید

بسیاری از وزات خانه ها و شرکت های بزرگ صنعتی و  علی الخصوص شرکت های نفت و گاز و پتروشیمی، فهرستی دارند که، لیست شرکت هایی که خریدهای شان را از آن شرکت ها انجام می دهند تشکیل می شود.

در این فهرست ها و لیست ها جدولی هست که در آن دربارۀ هر کالای مصرفی در ساخت پروژه های نفت و گاز یا تجهیزات مورد استفاده در تعمیرات و نگهداری کارخانجات و صنایع، نام شرکت های تامین کنندۀ این کالاها آورده شده است.

پیمانکاران تنها مجازند کالای مورد نیاز برای اجرای پروژه را از این فروشندگان و تولید کنندگان تامین کنند، بجز در شرایط اضطراری که با تایید کارفرما می توان از خارج از فهرست کالای مورد نیاز را تامین نمود. قرار گرفتن در این فهرست برای شرکت ها ارزش بالایی دارد.

وندور لیست پیمانکاران  ACL (Approved Contractor List)

وندور لیست فروشندگان  AVL یا فهرست پیمانکاران مورد تایید

همانند AVL، شرکت های پیمانکاری وجود دارند که در پروژه های نفت و گاز دارای رتبه های خاصی هستند که سقف قراردادی که می توانند به عنوان پیمانکار ببندند را محدود می کند. این لیست پیمانکاران اصلی حاضر در پروژه های نفت و گاز را موظف می کند که پیمانکاران جزء زیرمجموعه شان را از میان شرکت های معتبر و مورد تایید انتخاب کنند.

مشاهده و خرید انواه اتصالات ابزار دقیق

 

وندور لیست شرکت های صنعتی- انواع وندور لیست

شرایط عضویت در وندور لیست ها و مراحل ثبت نام در وندور لیست

چگونه می توان عضو یک وندورلیست شد؟

تعیین روند عضویت در Approved Vendor list بستگی به سیاست ها و راهبردهای شرکت تهیه کننده وندورلیست (لیست سازندگان مجاز و مورد تایید) دارد و این روند در هریک از شرکت ها مختلف ومتفاوت می باشد. بنابراین، روند ورود به وندور لیست های مختلف یکسان نیست.

مرحله ثبت نام اولیه برخی از وندور لیست ها به صورت آنلاین است، برخی به صورت حضوری، برخی مکاتبه پستی با دبیرخانه و پیگیری اتوماسیونی و همچنین برخی از آنها تابع وندور لیست دیگر AVL لیست سازندگان مجاز فاقد ثبت نام می باشند و می باشند.

اهمیت عضویت در وندور لیست ها

چرا باید اقدام به عضویت در وندورلیست ها کنیم؟

مناقصات و خرید های یک خریدار بزرگ در صنایع نفت،گاز، پتروشیمی و نیرو برای هرکالا، تنها به اعضاء وندور لیست آن شرکت اطلاع رسانی می شود. علاوه بر این شرکت ها ترجیح می دهند تولید کنندگان و تامین کنندگان ملزومات صنعتی مورد نیاز خود را از اعضاء وندور لیست‌ شان انتخاب شود.

بنابر این عضویت در وندورلیست ها به منزله اولویت داشتن برای فروش کالا و خدمات به بزرگترین مشتریان صنعت است که حجم خریدی معادل صدها مشتری معمولی رادارند. علاوه بر این، دریافت تاییدیه عضویت در فهرست تامین کنندگان معتبر یک ارزش افزوده بر افتخارات و اعتبار سازمان است.

انواع وندورلیست در ایران

در بازار صنعتی کشور ایران انواع مختلفی از وندور لیست وجود دارد که عبارتند از: وندور لیست نفت و گاز پارس، فهرست بلند مربوط به منابع دستگاه مرکزی نفت، وندورلیست مربوط به صنایع ملی پتروشیمی، هلدینگ خلیج فارس و …

نکته مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که، برخی از این وندور لیست ها به صورت پویا به حذف و اضافه شرکت ها بر اساس ارزیابی مستمر می پردازند، برخی به صورت سالانه برای تنظیم کردن وندور لیست خود اقدام می کنند و برخی از آنها نیز در فواصل زمانی کوتاه تر و یا بلند تر این کار را انجام می دهند. گروهی از آنها نیز به ازای هر پروژه برای تنظیم وندور لیست خود اقدام می کنند.

مشاهده و خرید انواع پایپ فیتینگ

 

لیست وندور لیست های ایران- AVL

 

 

وندور لیست های ایران و انواع وندور لیست در ایران

در بازار ها و شرکت های صنعتی ایران، وندورلیست های متفاوتی وجود دارد که در این خصوص می توان به: نفت و گاز پارس جنوبی، منابع دستگاه مرکزی نفت، صنایع ملی پتروشیمی، هلدینگ خلیج فارس و … اشاره کرد.

همچنین وندورلیست در ایران در پروژه های صنعتی بزرگی مانند: پروژه های نفتی، گازی و پروژه های پتروشیمی، پالایش و پخش، نیرو، فولاد و برخی از صنایع بزرگ و حساس دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

بسیاری از شرکت های صنعتی و تولید کننده تجهیزات صنعتی تمایل دارند تا در وندورلیست های مهم حضور داشته باشند. عضویت در وندورلیست ها به این موضوع وابسته است که این شرکت ها در چه  زمینه ای فعالیت داشته باشد و قصد ارائه چه نوع کالا و یا خدماتی را داشته باشد و همچنین کالا و خدمات خود را برای کدام بخش از بازار تولید می کنند و مورد عرضه قرار خواهد داد.

برخی از وندور لیست های  معروف ایران

وندور لیست شرکت های ایرانی

 • وندور لیست شرکت مهندسی و توسعه گاز IGEDC
 • وندور لیست شرکت ملی گاز ایران NIGC
 • وندور لیست شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران NIOEC
 • وندور لیست شرکت ملی صنایع پتروشیمی NIPC
 • وندور لیست شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب NISOC
 • وندور لیست شرکت نفت و گاز پارس POGC
 • وندور لیست شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی PIDMCO
 • وندور لیست شرکت پژوهش و فن آوری پتروشیمی
 • وندورلیست شرکت پایانه های نفتی ایران
 • وندورلیست شرکت پالایش نفت آبادان
 • وندورلیست شرکت قدس نیرو
 • وندورلیست شرکت پالایش نفت تهران – شهید تندگویان
 • وندورلیست شرکت انتقال گاز ایران
 • وندور لیست شرکت نفت مناطق مرکزی ایران
 • وندور لیست پتروشیمی فجر
 • وندور لیست مپنا مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران
 • وندور لیست شرکت ملی صنایع مس ایران
 • وندور لیست پتروشیمی اروند
 • وندور لیست پتروشیمیایی تخت جمشید عسلویه
 • وندور لیست پتروشیمی شازند
 • وندور لیست پتروشیمی پارس
 • وندور لیست پتروشیمی ستاره خلیج فارس
 • وندور لیست پتروشیمی شیراز
 • وندور لیست مهندسی و توسعه نفت
 • وندور لیست فناوری تجهیزات سرچاهی وتکو
 • وندور لیست مجتمع گاز پارس جنوبی

ثبت نام و عضویت در وندور لیست

مزایای عضویت در وندورلیست های معتبر چیست؟

 • امکان پذیرش شرکت در پروژه های معتبر و به طبع افزایش حجم سودها
 • شرکت در مناقصات
 • رفع موانع همکاری با شرکت ها و پروژه های بزرگ
 • ارتقا جایگاه شرکت در بین مشتریان

مراحل حضور و عضویت در وندور لیست ها

به صورت کلی برای قرار گرفتن در وندورلیست ها چندین مرحله وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 • مرحله اول: تامین کننده باید اطلاعات کامل مانند: آگهی تاسیس، لیست در برگیرنده تجهیزات، لیست مربوط به قرار دادهای بزرگ، رضایت نامه ها، پر کردن فرم های مربوط به وندورلیست و … را به کارفرمای مربوطه ارائه دهد.

 • مرحله دوم: تامین کننده باید دارای امکانات و توانمندی هایی باشد که مورد نظر کارفرمای مربوطه است. که این موضوع معمولا به صورت حضوری توسط بازرسان مخصوص کارفرما مورد ارزیابی واقع می شود.

 • مرحله نهایی: در صورتی که تامین کننده مورد تایید قرار بگیرد، در وندورلیست مربوطه قرار می گیرد.

مزایای وندور لیست- اهمیت وندورلیست- AVL

مزایای استفاده از وندور لیست

وندور لیست (لیست تامین کنندگان) یک ابزار قدرتمند در دسترس کسب و کارهاست که به آن‌ها کمک می‌کند تا تامین کنندگان مناسب را با دقت انتخاب کنند و از کیفیت محصولات و خدمات خود اطمینان حاصل کنند.

وندور لیست از مزایای بسیاری در مدیریت تأمین برخوردار است که عبارتند از:

 • توجه به جزئیات
 • افزایش کارایی
 • اطمینان از پایداری

عضویت در وندورلیست چه مزایایی دارد؟

منظور از عضویت یک شرکت در وندور لیست خرید تضمینی از آن شرکت نیست بلکه این امر به میزان رقابت موجود در بین شرکت هایی که دارای محصول مشابه هستند، بستگی دارد. همچنین عضویت در وندورلیست به عنوان یک شرط لازم برای حضور یافتن در short list یک پروژه می باشد.

از دیگر مزیت های عضویت در وندورلیست این است که مناقصات بزرگی که توسط شرکت های کارفرما تشکیل می شود، دارای تعداد محدودی کاندید به صورت معتبر هستند که باید عضو وندورلیست باشند.

دیگر مزایای عضویت در وندورلیست نیز از قبیل زیر می باشند

 • امکان حضور یافتن در مناقصات به صورت خودکار
 • امکان رفع کردن موانع برای همکاری کردن با شرکت های بزرگ و پروژه های سنگین
 • امکان افزایش دادن میزان سود به صورت قابل توجه
 • امکان افزایش اعتبار و افتخارات یک سازمان

وندور لیست یا لیست بلند نفت- AVL

 

 

 

انواع وندورلیست

وندورلیست شرکت  های

 • ملی نفت
 • گاز
 • مپنا
 • پالایشگاه
 • صنایع فولاد
 • صنایع مسی
 • صنایع پتروشیمی
 • مترو تهران و حومه
 • شرکت خانه سازی ایران

وندورلیست نفت

صنعت نفت و گاز یک صنعت پیچیده و پرتقاضا است و شرکت های نفتی باید بتوانند به تامین کنندگان خود برای تحویل محصولات و خدمات باکیفیت در زمان و بودجه مناسب تکیه کنند. به همین دلیل است که بسیاری از شرکت های نفتی فهرست های تامین کنندگان تأیید شده ای را نگه می دارند که تامین کنندگانی را که استانداردهای سختگیرانه کیفیت و ایمنی شرکت را برآورده کرده اند، شناسایی می کنند.

تاریخچه پترو آرتان در یک نگاه:

 

 حسن، محمد و حمید روحانی در سال 1367، برای اولین بار در ایران موفق به تولید رگولاتورهای گاز مایع شدند.

تلاش آنها برای ساخت این قطعات در شرایطی که کشور به تکنولوژی روز مجهز نبود، سبب ایجاد درخت تنومندی شده است که اکنون تحت برند PAP  برای بیش از 450 نفر در کارخانه های مختلف شغل ایجاد نموده است و کالاهای بسیار تخصصی صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در آن تولید می گردند.

آنها موفق شدند برای اولین بار در کشور Tube Fitting(اتصالات ابزار دقیق) تولید کنند و آن را در پتروشیمی بندر امام با موفقیت تست کنند. ارائه کیفیت مناسب و استاندارهای مورد تایید شرکت ملی نفت ایران، مشتری مداری و ارتباط موثر توام با انتقال تکنولوژی با کشورهای خارجی سبب شد که علاوه بر افزایش فروش، تولیدات دیگری نیز در دستور کار قرار گیرد. این کارها با همت مدیران خوش فکری نظیر آقایان مهندس صفرمحمد داورپناه، هدایت شمسی، احمد طهماسبی، علی طهماسبی، علی جعفرزاده و پرسنل مجرب شرکت صورت گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + چهار =