دسته‌بندی نشده

خرید انواع فلنج

راهنمای خرید فلنج

خرید انواع فلنج

برای خرید انواع فلنج و انتخاب انواع فلنج و انواع کلاس فلنج‌ها در این مطلب سعی کرده ایم، به صورت خلاصه اطلاعاتی جامع را گردآوری و ارائه کنیم، امیدواریم این مطلب مورد رضایت شما قرار گیرد.

 

 

 

 

برای اتصال دو لوله به یکدیگر و همینطور اتصال لوله ها به سایر تجهیزات، به قطعاتی نیاز داریم که این اتصال را برقرار کنند. به این قطعات، که در سیستم لوله کشی و پایپینگ صنایع مختلف کاربرد دارد، فلنج گفته می شود. برای تشخیص و خرید فلنج مناسب آشنایی با ابعاد، کلاس، جنس و نوع فلنج برای صنایعی همچون نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع شیمیایی و … اهمیت بالایی دارد.

یکی از مهم ترین ویژگی ها و مزایای انواع فلنج، سهولت در بازو بسته کردن آن ها و شرایط آسان برای بازرسی و تعمیر و نگهداری آن ها است. شما می توانید برای خرید انواع فلنج با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

فلنج فولادی جوشی-فلنج فولادی جوشی پتروآرتان

 

فلنج چیست؟

فلنج، قطعه ای دیسکی شکل است که بصورت جفت هستند، و به کمک پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند و توسط واشر و گسکت که بین آن ها قرار می گیرد، آب بندی می شود و از نشت های احتمالی جلوگیری می کند.

فلنج ها برای سیستم های پایپینگ، و مسیر های طولانی و انشعاب دار در خطوط انتقال سیالات، به کار گرفته می شوند. فلنج ها یکی از پرکاربرترین و رایج ترین قطعات در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاه، صنایع شیمیایی و … هستند.

برای نصب فلنج‌ها باید به‌صورت دوتایی از آنها استفاده کرد. اتصال فلنج ها به این صورت است که هر دو فلنج ازیک‌طرف به لوله، شیرآلات و دیگر تجهیزات صنعتی متصل شده و از طرف دیگر به یکدیگر وصل می‌شوند.

فلنج ها در ابعاد، اندازه، کلاس و متریال های مختلفی ساخته می شوند. انتخاب و خرید فلنج مناسب، بستگی به محیطی که فلنج مورد استفاده قرار می گیرد و عوامل دیگری مانند سیالاتی عبوری از سیستم لوله کشی بستگی دارد.

 

فلنج چیست؟

 

انواع فلنج‌ها و نکات مهم برای خرید فلنج

فلنج ها قطعاتی هستند که مزایا و ویژگی های مختلفی دارند. برای انتخاب و خرید فلنج مناسب، برای صنایع مختلف نیاز است تا شناخت بیشتری نسبت به انواع فلنج و ویژگی و مزیت هرکدام از آن ها پیدا کنیم.

یکی از مهم‌ترین مزایای فلنج‌ها که باعث محبوبیت آنها نسبت به سایر روش‌ها مانند جوشکاری شده است، قابلیت اتصال راحت آنها است. همین مزیت باعث تمایز اتصال از طریق فلنج با دیگر روش‌ها می‌شود. در محل‌هایی که خطوط لوله‌کشی و یا سایر تجهیزات نیاز به تعویض و رسیدگی بیشتری دارند، استفاده و خرید انواع فلنج‌ها توصیه می شود.

به همین دلیل فلنج‌ها براساس ویژگی ظاهری، نحوه اتصال و کاربردی که در صنایع مختلف دارند، به انواع مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم تا در موقع خرید فلنج بهترین انتخاب صورت پذیرد.

 

انتخاب انواع فلنج

فلنج‌ها از تنوع بالایی برخوردار هستند، و برای استفاده در سیستم‌های لوله‌کشی، تجهیزات پایپینگ و … کاربرد های مختلفی و خریداری می شوند. در ادامه به معرفی پرکاربردترین و رایج ترین انواع فلنج ها در صنعت می پردازیم.

 

خرید فلنج اسلیپون (Slip On Flange)

 

فلنج کور (Blind Flange) یا بلایند فلنج

قبل از خرید فلنج باید عوامل و شرایط مختلفی در نظر گرفته شود تا مناسب ترین نوع آن با توجه به نیاز خریداری شود. فلنج کور کاربرد متفاوت تری نسبت به دیگر فلنج‌ها دارند، و از این نوع فلنج زمانی که لازم باشد لوله و یا یکی از انشعابات آن بسته شود استفاده خواهد شد. مسدودکردن خطوط لوله و یا انشعابات آن، می تواند دلایل متعددی داشته باید.

یکی از عمده دلالیل این اقدام، می‌توان به تعمیر و تعویض آن ها اشاره کرد. به همین دلیل انواع فلنج کور و صفحات مسدودکننده آن، نسبت به دیگر فلنج‌ها در برابر دما و فشار مقاومت بیشتری دارند. برای کسب اطلاعات تکمیلی و خرید فلنج کور با کارشناسان شرکت پتروآرتان پارت تماس حاصل فرمایید.

 

خرید فلنج کور (Blind Flange) یا بلایند فلنج

 

فلنج اریفیس (Orifice Flange)

فلنج اریفیس، یکی از انواع پرکاربرد فلنج است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. فلنج اوریفیس به همراه اریفیس متر مورد استفاده قرار می گیرد، که بتوان نرخ جریان نفت، گاز و دیگر سیالات را که در درون لوله جریان دارد را اندازه‌گیری کند. فلنج اریفیس با نازلی که روی آن تعبیه شده جریان سیال را می‌تواند اندازه‌گیری کند.

این فلنج بر اساس استاندارد ASME B16.36 در سایزهای مختلف و گریدهای متریال متفاوت ساخته می‌شود. این فلنج ها به آسانی باز و بسته می شوند و برای فشارهای کم و زیاد مناسب می باشد. برای خرید اوریفیس فلنج از شرکت پترو ارتان پارت می توانید با شماره های شرکت تماس حاصل فرمایید.

 

خرید فلنج اریفیس (Orifice Flange)

 

فلنج گلو دار (Weld Neck Flange)

فلنج گلودارجوشی یا فلنج گردن دار، دارای شکل مخروطی بوده که اصطلاحاً به آن گلوی فلنج گفته می شود. فلنج گلودار، از قسمت مخروطی شکل به فلنج یا  صفحه دیگر و از سمت گلو دار آن به لوله و یا سایر تجهیزات متصل می‌شود. در فلنج های گلودار ، قطر گردن در انتها با قطر لوله برابر و به آن متصل می شود. از این نوع فلنج در خطوط لوله‌کشی که سیال آن، دما، فشار و تنش زیادی دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای خرید فلنج گلودار(Weld Neck Flange) و سفارش خرید می توانید با کارشناسان فروش شرکت تماس بگیرید.

 

خرید فلنج گلو دار (Weld Neck Flange)-پتروارتان پارت

 

فلنج اسلیپون (Slip On Flange)

یکی از فلنج‌های پرکاربرد فلنج اسلیپون بوده که در صنعت بخصوص صنایع نفت و گاز بسیار پرکاربرد است. فلنج های اسلیپون را می توان به انتهای یک لوله وصل کرد و سپس براساس کارایی و نیاز آن را به فلنج، لوله، تجهیزات و یا اتصالات دیگر متصل نمود. از این فلنج ها در خطوط لوله‌کشی که دما و فشار و تنش آن پایین تر است مورداستفاده قرار می گیرد. در استفاده از فلنج های اسلیپون، باید هم از جوش داخلی و هم از جوش بیرونی استفاده شود. فلنج های اسلیپون برای دماهای بالاتر همان فلنج گلو دار بهتر عملکرد بهتری دارند. جهت خرید فلنج اسلیپون(Slip On Flange) و یا سفارش تولید با شماره های شرکت تماس حاصل فرمایید.

 

خرید فلنج اسلیپون (Slip On Flange)

 

فلنج دنده ای یا فلنج رزوه ای ( Threaded flanges )

فلنج‌های دنده‌ای با نام فلنج های رزوه‌ای هم شناخته می‌شوند. فلنج دنده ای یا همان رزوه ای که یکی از انواع فلنج ها و به دو صورت گالوانیزه گرم و سرد است. از فلنج های دنده ای برای اتصال لوله‌های گالوانیزه استفاده می شود. در این نوع فلنج ها، جوشکاری وجود ندارد و اتصال فقط به‌صورت دنده‌ای و پیچاندن به لوله‌ها متصل خواهد شد. عدم نیاز به جوشکاری از مزایی این نوع فلنج ها هستند. فلنج های رزوه ای برای  لوله هایی که ضخامت کمی دارند، مناسب نیستند. جهت خرید فلنج دنده ای یا رزوه ای و دریافت کاتالوگ فنی محصولات با شماره های شرکت تماس حاصل فرمایید.

خرید فلنج دنده ای یا فلنج رزوه ای ( Threaded flanges )

 

 

فلنج ساکت ولد (Socket Weld Flange)

فلنج ساکت ولد در داخل خود پله‌ای جهت قرارگیری لوله در محل وجود دارد که وقتی لوله در محل خود به‌درستی قرار گرفت با استفاده از جوشکاری محل بین فلنج و لوله را به هم متصل می‌کنند. فلنج ساکت ولد یا فلنج سوکتی جوشی در ابعاد کوچک ½ تا 2 اینچ و در کلاس های 150، 300، 600 و 1500 و بر اساس استاندارد ابعادی ASME B16.5 تولید می گردد.

فلنج ساکت ولد از سمتی که به لوله متصل می شود یا همان قسمت End با سایر فلنج ها متفاوت است و بر اساس همین قسمت نیز دسته بندی شده است. جوشکاری این نوع فلنج مانند فلنج اسلیپون هم از داخل و هم بیرون انجام می‌گیرد، به‌خاطر همین از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. این فلنج در لوله‌های با قطر کم و فشار بالا مناسب خواهد بود. جهت خرید فلنج ساکت ولد و یا دریافت اطلاعت فنی محصول، با کارشناسان شرکت پترو آرتان پارت تماس حاصل بگیرید.

خرید فلنج ساکت ولد (Socket Weld Flange)

 

فلنج رینگ جوینت (RTJ)

فلنج رینگی یک نوع خاصی از فلنج است که برای برقراری اتصال بین لوله‌ها در خطوط صنعتی از آن استفاده می‌شود. این نوع از فلنج‌ها که دارای سطحی فرورفته است که درون آن یک رینگ قرار دارد که درون هر فرورفتگی هر دو فلنج قرار می‌گیرد. در اثر سفت کردن فلنج‌ها با پیچ‌ومهره روی همدیگر فشرده می‌شوند و باعث آب‌بندی فلنج خواهد شد. فلنج‌ها  رینگ جوینت، دارای مقطع‌های بیضی‌شکل، هفت ضلعی و هشت ضلعی هستند.

فلنج رینگ جوینت، در دما و فشار های بالا استفاده می شوند، زیرا این فلنج ها به دلیل داشتن فرو رفتگی و شیار و قرار گرفتن گسکت در درون آن ها می توانند آب بندی بسیار مناسبی ایجاد کنند. جهت خرید فلنج رینگ جوینت و دریافت کاتالوگ محصولات با شماره های شرکت تماس حاصل فرمایید.

 

خرید فلنج رینگ جوینت (RTJ)

 

 

فلنج عینکی

فلنج عینکی متشکل از دو قطعه دیسک فلزی می باشد که یکی تو پر بوده و جریان را مسدود می کند و قطعه دیگر به صورت تو خالی بوده و جریان از آن عبور می کند. این دو قطعه متصل به هم می باشند و شکل ظاهری آنها شبیه به عینک است که به همین دلیل با نام فلنج عینکی شناخته می شوند.

 

انواع فلنج عینکی- انواع فلنج های عینکی-پترو آرتان پارت

 

 

ویژگی‌های و مزایای اتصال از طریق فلنج

ممکن است که خرید و هزینه اتصالات فلنجی در مقایسه با اتصال به روش جوشکاری بیشتر باشد، اما شرکت ها و صنایع مختلف خرید و استفاده از این اتصال را به دلایل مزایایی که نسبت به سایر اتصالات دارد، ترجیح می دهند. در ادامه به 3مورد از مهم ترین مزیت های اتصالات فلنجی که جهت خرید فلنج مدنظر قرار می گیرد، اشاره می کنیم:

 1. مناسب برای ایجاد تغییرات در سایز و جنس لوله
 2. قابلیت اتصال به لوله هایی که به جداسازی نیاز دارند
 3. امکان اتصال به شیرآلات، پمپ و …

خرید فلنج ها صنعتی و پالایشگاهی پتروارتان پارت

 

اتصالات فلنجی به دلیل مزایایی که گفته شد و دلایل بسیار دیگر، در صنایع مختلفی به کار می ‌روند. اصلی ترین کاربردهای انواع فلنج در صنایع مختلف عبارتند از:

 1. صنعت نفت و گاز
 2. صنعت آب و فاضلاب
 3. ساخت محفظه خلاء
 4. صنایع غذایی
 5. تاسیسات هسته ای
 6. صنایع شیمیایی
 7. پالایشگاه ها
 8. پتروشیمی

 

خرید انواع فلنج های صنعتی و پالایشگاهی

 

کلاس فلنج‌ها

فلنج ها در کلاس های متنوعی تولید و عرضه می شوند. برای خرید فلنج باید به کلاس آن ها توجه کرد. کلاس فلنج نمایش دهنده مقاومت فلنج ها در برابر فشار و دما هست. هرچه کلاس یک فلنج بالاتر باشد، تحمل آن در برابر فشار و دما بیشتر خواهد بود. برای خرید فلنج باید به مواردی مانند کلاس فلنج، ابعاد فلنج، متریال ساخت و … توجه کرد.

در هنگام انتخاب و خرید فلنج مناسب نیز به قطر سوراخ‌ها و مرکز آنها توجه کنید، که بتوان دو فلنج را به یکدیگر متصل کرد. با تغییر سایز و کلاس فلنج جای سوراخ‌ها نیز تغییر می‌کند؛ بنابراین هر کلاسی جای سوراخ پیچ مخصوص به خود را دارد. مثلاً فلنج با سایز ۱۰ اینچ و کلاس ۱۵۰ با فلنج سایز ۱۰ اینچ کلاس ۶۰۰ جای سوراخ و سایز متفاوتی خواهد داشت. پس این دو فلنج را نمی‌توان به همدیگر متصل کرد. در بعضی مواقع شاید جای چندپیچ باهم یکی باشد اما از نظر مهندسی اتصال اینها کار اشتباهی خواهد بود. به همین دلیل در هنگام خرید فلنج باید به مشخصات فنی آن ها توجه خاصی داشته باشید.

 

کلاس و انواع فلنج‌ها

 

متریال فلنج‌ها

برای خرید انواع فلنج و انتخاب فلنج مناسب باید این را بدانیم که انواع فلنج‌ها با متریال‌ مختلفی تولید می‌شوند.

در زیر به رایج ترین متریال هایی که برای ساخت انواع فلنج مورد استفاده قرار می گیرد، اشاره می کنیم:

 1. استنلس‌استیل
 2. آلومینیوم،
 3. چدن
 4. آهن
 5. برنج
 6. برنز

متداول‌ترین متریالی که برای ساخت فلنج مورد استفاده قرار می گیرد، کربن استیل است.

فلنج‌ها همانند سایر لوله و اتصالات برای فرایندهای خاصی به کار می‌روند، که با متریال‌های خاصی پوشش داده خواهند شد. این متریال‌ها بر اساس نوع لوله انتخاب و خریداری می شوند و معمولاً این فلنج‌ها دارای استانداردهای ASME و ASTM هستند.

 

راهنمای خرید فلنج با متریال مختلف

 

معایب اتصالات فلنج‌ها

انتخاب و خرید انواع فلنج معایبی دارند که در ادامه به مهم ترین معیاب اتصالات انواع فلنج اشاره می کنیم:

 1. اتصالات فلنجی نسبت به اتصالات جوش و رزوه‌ای سنگین‌تر بوده که این از معایب سیستم فلنجی است.
 2. اتصالات فلنجی نیاز به فضای بیشتری خواهد داشت.
 3. هزینه ساخت در سیستم‌های فلنجی بیشتر از سایر سیستم‌ها خواهد بود.

 

تولید کننده انواع فلنج

شرکت پتروآرتان پارت، یکی از بزرگترین تولید کنندگان و تامین کنندگان انواع فلنج پالایشگاهی و همینطور دارای بزرگترین انبار فلنج در ایران می باشد. لازم به ذکر است که، فلنج های تولیدی شرکت پترو آرتان پارت در لیست بلند ورزات نفت(MOP) و وندورلیست صنایع ملی پتروشیمی(NPC) مورد تایید واقع شده است.

خرید انواع فلنج از شرکت پتروآرتان پارت

 

قیمت و فروش انواع فلنج

قیمت انواع فلنج به موارد متعددی از جمله متریال، نوع، سایز و غیره بستگی دارد. برای اطلاع از لیست قیمت و موجودی کالا و همینطور سفارش تولید و خرید انواع فلنج با کارشناسان ما تماس بگیرید.

خرید فلنج ساکت ولد (SOCKET WELD FLANGE) پتروارتان

خرید انواع فلنج

شرکت پترآرتان پارت یکی از بزرگترین تولید کنندگان و تامین کنندگان فلنج و انواع تجهیزات پایپینگ و همینطور دارای بزرگترین انبار فلنج در ایران می باشد. پترو‌آرتان آمادگی خود را در زمینه تولید، تامین، مشاوره و فروش انواع فلنج، به تمامی مشتریان اعلام می کند. جهت استعلام قیمت، دریافت مشاوره و آگاهی از لیست و تنوع محصولات شرکت پتروآرتان پارت، و همینطور خرید فلنج با شماره های شرکت تماس حاصل فرمایید.

لازم به ذکر است که، فلنج های تولیدی شرکت پترو آرتان پارت در لیست بلند ورزات نفت(MOP) و وندورلیست صنایع ملی پتروشیمی(NPC) مورد تایید واقع شده است. همین موضوع باعث شده است که شرکت های مختلف با خیال راحت خرید انواع فلنج مورد نیاز خود را از شرکت پترو آرتان پارت انجام دهند.

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا امتیاز دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =